GENLER – Bölüm 1.5 : Özcülük (Şalter mantığı)

Tutsak İkilemi Deneyi (Prisoner’s Dilemma)
December 13, 2017
Evrimin Ayak İzleri: Körelmiş Yapılar
December 24, 2017

Merhaba İnternet!

 

Avrupa 19. yüzyıl: Sanayi Devrimi ve hızla gelişen teknoloji sayesinde İngiltere’nin öncülüğünde, bilimsel araştırmaların ve buluşların ardı arkasının kesilmeyen bir dönem başlar.

Charles Darwin, Albert Einstein, John Dalton, Michael Faraday gibi bilim adamlarının fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki çalışmaları halkın gözünde bilimin ve bilim adamının değerini artırır. Bilime olan güven hızla artar.

Bilimin olduğu her yerde sahte bilim 1 de var olmuştur. Bu yüzden toplumun bilime ve bilim adamına artan güveni, aynı zamanda sahte bilimin de ekmeğine yağ sürer.

Frenoloji o dönemlerde ortaya çıkmış sahte bilimlerden bir tanesi.

Frenoloji, 19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve insanların kimliklerinin kafataslarının şekliyle ortaya çıktığını savunan bir sahte bilimdir.

Bu sahte bilime göre, bir bireyin sahip olduğu bütün nitelikler beynin belirli bölgeleri tarafından kontrol edilir, fazla kullanılan bölgeler büyür ve gelişir, az kullanılan bölgeler küçülür ve körelir. Kafatası beynin şeklini belirlediği için de, bir kişinin doğuştan arkadaş canlısı mı, agresif mi, ileride obez mi yoksa başarılı bir iş adamı mı olacak vs. tarzı özellikleri kafatasına bakarak kolayca anlaşılır.

Frenolojistlerin 1883 yılında yayınladıkları beyin ve işlevleri grafiği:

 

Bugün bize komik geliyor ama bu teori ortaya atıldıktan çok kısa bir süre sonra, salgın hastalık gibi bütün Avrupa’ya yayıldı. Birkaç gerçek bilim adamı, frenolojistlerin “araştırma” sonuçlarının tutarsızlığını dile getirip bu sahte bilimin yaydığı propagandayı engellemeye çalıştılar ama başarısız oldular. 19. yüzyılın sonunda frenoloji, çoktan Amerika’ya kadar sıçramıştı.

Frenolojinin bu kadar hızlı yayılmasındaki asıl neden zenginlerin işine gelen bir teori olmasıydı. Nedenini tahmin etmek o kadar da zor değil: Bu teori, Avrupa ve Amerikalı beyaz-zengin tabakanın ayrımcı duygularını pohpohluyordu. Onlara göre “her insanın kimliği ve kaderi kafatasında yazılıdır” açıklaması “beyazlarla zencilerin kafatasları birbirlerinden farklıdır” düşüncesini doğurdu ve çok geçmeden bu hayali farklılık “zencilerin kafatasları doğuştan beyazlara hizmet etmeleri için yoğrulmuştur” şeklinde bir propagandanın doğmasına neden oldu.

Kısacası frenoloji, zengin beyazlar için İncil’de yazılan şeylerin bilimsel açıklamasıydı.

.
.
.

İnsanlık tarihi boyunca frenoloji gibi birçok sahte bilim ortaya çıkmış ve yaydıkları propagandalar kitleler tarafından kabul edilmiştir. Burçlar, bilimsel olmayan tedavi teknikleri, yaratılış, reenkarnasyon vs. gibi uydurma teoriler bunlara sadece birkaç örnek.

Peki neden? Neden sorgusuz sualsiz, hiçbir kanıt görmek istemeden bize söylenen şeylere inanıyoruz?

Bunun tek bir açıklaması olabilir: Kendimiz hakkında anlamlı şeyler duymayı severiz.

O kadar severiz ki arkadaşlarımızdan, aile üyelerimizden, müneccimden, falcıdan, doktordan, din adamından ya da bilim adamından, kim olursa olsun, kendi hakkımızda yorumlar duymak her zaman hoşumuza gider.

Nasıl bir insansın? Hangi durumlarda, nasıl tepkiler verirsin? Hangi duyguları daha yoğun hissedersin? Neleri öğrenmeye yatkınlığın var? Nereden geldin? Seni nasıl bir gelecek bekliyor?

Bunlar bizim için çok önemli ve anlamlı sorular. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca cevaplarını sahte bilimle ve fizik ötesi teorilerle vermeye çalıştığımız sorular.

Yalnız bilim başını aldı gidiyor, ve öyle görünüyor ki son zamanlarda hızla gelişen genetik bilimi yukarıdaki sorulara ihtiyacımız olan bilimsel açıklamayı getirmiş gibi duruyor.

Fakat aynı zamanda dikkatli olunmazsa genetik bilimi de çok rahat bir şekilde, aynı frenoloji gibi bir propaganda aletine dönüşebilir.

Her ne kadar genetik bilimi gerçek bir bilim dalı olsa da genler hakkında kafadan atma bilgiler edinmek ve bu bilgileri yanlış bir şekilde yorumlamak çok çok kolay.

Özellikle haberleri popüler medyadan alıyorsan.

Google’da “bilim adamları geni buldu” şeklinde bir arama yaptıktan sonra çıkan sonuçların ilk sayfasına bakalım:

 

 

Yukarıdaki arama sonuçlarının hiçbirinin güvenilirliği yok. Hepsi paragöz medya tarafından uydurulmuş haberler ve hepsi aynı hatayı yapıyor: Genler sanki vücudun şalteriymiş gibi gösteriliyor.

Halbuki vücudundaki hiçbir gen tek bir şeyi açmaz ya da kapatmaz. Gen bu demek değil. Genler sürekli birbirleriyle ve çevreyle etkileşim halindedirler 2 ve onları sanki birer şalter gibi görmek herkes için (paragöz medya hariç) çok zararlı sonuçlar doğurabilir.

Örneğin:

 • Eğer erkek arkadaşın ya da kız arkadaşın seni aldatırsa: “Kusura bakma hayatım ama bende maalesef sadakatsizlik geni var.” diyerek merhamet bekleyebilir.
 • Bir suçlu, işlediği suç sonrası yargılanırken: “Kusura bakmayın hâkim bey ama bende maalesef suçlu geni var.” diyerek cezasının azaltılmasını dileyebilir 3
 • Ya da peş peşe sigara içen birisine doktor sigarayı bırakması gerektiğini söylerse hastadan şöyle bir cevap alabilir: “Annem, babam, dedemler ve büyük annelerim kanserden öldüler. Bende de kesin kanser geni var. Er ya da geç kansere yakalanacağım ve sigara içmekten zevk alıyorum. O yüzden içmeyi bırakmayacağım”

Ne demek istediğimi anlıyorsun değil mi?

 

 

İçgörüş: Genlere vücudun şalteri olarak bakmak yanlış tabi ki. Yalnız söylemeden edemeyeceğim, bu şekilde bir bakış açısı, yukarıda belirttiğim zararların yanında, kimi zaman, bazı durumlarda yararlı sonuçlara da sebep olabilir. Neden? Çünkü insan beyni tek düze değil. Edinilen bilgiler sonucu oluşan önyargı değişik kişilerde değişik yönlere çekilebilir. Kanser örneğini ele alacak olursak, vücudunda kanser hücrelerini açıp kapatan bir kanser geni (şalter) olduğunu okuyan bir insan, bu geni (şalteri) açmamak için, eğer sigara içiyorsa sigarayı bırakabilir; ya da insanları sadakatsiz yapan bir gen olduğunu okuyan bir kişide, eğer eşini aldatıyorsa, birden dürüstlük duygusu ortaya çıkabilir vs. Bu tür örnekleri genlere şalter olarak bakmanın bahanesi olarak kullanmamak lazım tabi; fakat şalter mantığının değişik kişilerde pozitif etkilerinin görülebileceğini de unutmamak lazım.

 

Bu yazı sahte bilim ya da metafizik karşıtı bir yazı olmayacak.

Onun yerine insanın bir şekilde kendisi hakkında edindiği bilgiler sonucu (sahte ya da gerçek bilim fark etmez) ortaya çıkan önyargının temeline inmeye çalışacak.

Yazıya frenolojiyi anlatarak başlamamın sebebi de bu.

Sahte bilimler ve yaydıkları propagandalar kötü tabi ki ama kendimize asıl sormamız gereken şey neden bu tarz kötü niyetli akımların tuzağına kolayca düştüğümüz olmalı bence.

Olayın temelindeki nedenleri öğrenmek bize sadece sahte bilimin değil, gerçek bilimin de kolayca bir propaganda malzemesi olarak kullanılabileceğini anlamamızı sağlar. Böylece etraftan edindiğimiz bilgilere daha uyanık bir şekilde yaklaşırız.

O yüzden bu yazıyı, şalter mantığının başlangıç noktası olan özcülük akımına adamak istiyorum.

Her zamanki gibi, ilk başta özcülüğün evrimsel geçmişine bakacağız ve peşinden günümüzdeki etkilerini inceleyeceğiz.

 

Özcülük

“İnsan mantıklı hayvan değil, mantık arayan hayvandır.” – Robert A. Heinlein

“Düşünmekten öleceğiz. Her şeyi düşünerek yavaş yavaş kendimizi öldürüyoruz. Düşün. Düşün. Düşün. İnsan aklına hiç güven olmaz ki. Tam bir ölüm tuzağı.” – Anthony Hopkins

“İnsanın mutluluğu bir durumun değil, aklın eğilimi sonucu ortaya çıkar.” – John Locke

 

1- Doğanın düzeni ve insan:

Düzenli olmak, belli bir kalıba uygun hareket etmek ve ona göre kararlar almak doğada birçok canlının işine gelen bir teknik.

Kafanı çevirdiğin her yerde bunun örneklerini görürsün: Kuşlar yumurtalarını korumak için yuvalarını yaparken, arılar bal üretmek için peteklerini oluştururken, karıncalar yuvalarına yemeklerini taşırken… kısacası doğadaki her canlı varlık bir kalıba uygun şekilde hareket eder.

Kalıba uygun şekilde hareket etmek ise beraberinde düzeni getirir.

Canlılar düzeni severler. Çünkü düzen demek yapılan bir işten maksimum performans almak demek; yapılan işten maksimum performans almak ise doğadaki hayatta kalma yarışında bir adım önde olmak demektir. Yani düzenli olmak doğanın ilk kuralı olan hayatta kalmak için son derece etkili bir yöntem diyebiliriz. Bu yüzden doğal seçim değişik canlı türlerinin kendilerine özgü düzenli kalıplar oluşturmalarını sağlamıştır.

Biz de doğanın bir parçasıyız. Bu yüzden insanoğlu denilen canlı türünün birer üyeleri olarak, ilk çağlardan beri düzenli olmanın avantajlarından biz de yararlanıyoruz.

Bir arıdan ya da bir kuştan farkımız ise gelişmiş beynimiz sayesinde çok daha kompleks düşünebilme kapasitesine sahip olmamız. Bu yüzden düzenli olmayı monotonluktan çıkartıp diğer canlı türlerine göre çok yönlü ve çok daha etkili bir şekilde kullanabiliyoruz 4

Bundan 100 binlerce yıl önce, Afrika’nın yaylalarında göçebe hayatı yaşayan insan, ilk olarak, taşlar, sopalar, fındık fıstık, yemek vs. şeklinde yanında taşıyabileceği şeyleri düzenlemeye başladı.

Yaklaşık 10 bin yıl önce yerleşik hayata geçtikten sonra ise, düzenli olma olayını bir üst seviyeye çıkararak:

 

 

Bu kadar düzenli olmak yanında bazı beklenmeyen sonuçlar getirdi doğal olarak.

 

2- Sınıflara ayırma:

Atalarımızın içgüdüsel olarak geliştirdiği düzenli olma duygusu zamanla, var olan şeyleri türlerine göre ayırıp sınıflandırma tutkusuna dönüştü.

Çok geçmeden, etraftaki şeylerin bireysel özelliklerini ve diğer şeylerle aralarındaki farkları bilmek ve elde edilen verilere göre onları sınıflandırmak bizim için bir takıntı haline geldi.

Sonuç olarak HER ŞEYİ gruplara ayırıp sınıflandırmaya başladık.

Her şeyi derken mecazi anlamda her şeyi değil; yerleşik hayata geçtiğimiz andan günümüze kadar geçen 10 bin küsur yıllık sürede gözle görülen, görülmeyen her şeyi sınıflandırdık:

 • Hayvan
 • Bitki
 • İnsan
 • Toprak
 • Molekül
 • Bakteri
 • Virüs
 • Hava
 • Galaksi
 • Gezegen 5
 • Zevkler
 • Zevk vermeyen şeyler
 • Kitap
 • Film
 • Müzik…

Hiçbir şey insanın sınıflandırma tutkusundan kurtulamadı.

 

İçgörüş: Zaman makinemiz olmadığı için atalarımızın geçmişte yaptıkları şeylerin tam olarak neler olduğunu ve bu şeylerin tam olarak ne zamana denk geldiğini bilemeyiz. Buna karşılık, bulunan fosil kayıtları, mağara çizimleri, antik siteler vs. sayesinde geçmiş zamanlarda aşağı yukarı neler olduğunu tahmin edebiliyoruz. Geçmişten günümüze kalan kanıtlarla büyük tarihe baktığımız zaman insanoğlunun tarihini 2 ana döneme ayrıldığını görüyoruz. Birincisi, evrim ağacında ilk kez yer aldığımız zaman: 200 bin yıl önce. İkincisi: Göçebeliği bırakıp yerleşik hayata başladığımız zaman: 10 bin yıl önce. 200 bin yıl önce yaşamış atalarımıza bugün hayatta olmamızı sağladıkları için minnettarız. Fakat o kadar uzak geçmişte yaşamış canlılarla pek fazla ortak noktamız yok açıkçası. O yüzden insanlık tarihi, 10 bin yıl önce, ilk tarım devrimi ile başlar diyebiliriz.

 

Özetlemek gerekirse;

 • Doğa düzeni sever, bu yüzden düzenli bir canlı yaptığı şeyden maksimum performans elde eder ve böylece hayatta kalma ihtimalini artırır.
 • İnsan da doğanın bir parçası, bu yüzden düzenli olmanın avantajlarından o da yararlanır ve bu konudaki bilgi birikimini nesilden nesile aktarır.
 • Yerleşik hayata geçtikten sonra insanoğlu düzenli olma konusunda o kadar başarılı bir hale gelir ki bu duygu zamanla etrafındaki şeyleri sınıflandırma tutkusuna dönüşür.

Buraya kadar her şey normal görünüyor.

Fakat işte bu noktadan sonra karşımıza bazı sorunlar çıkıyor: Tamam etraftaki şeyleri sınıflandıralım da… kime ve neye göre yapacağız bunu?

 

3- Kime, neye göre sınıflandırma?

Bir sandalye düşünelim:

Sandalyenin özellikleri nelerdir? Tahtadandır, 4 ayaklıdır ve üzerine oturulur. Bu özellikler bizim için sandalyeyi sandalye yapan şeylerdir çünkü kafamızdaki sandalye resiminin tanıma uyar.

Peki tahtadan, 4 ayaklı ve üzerine oturulan her şeye sandalye dermek doğru olur mu? Mesela aşağıdaki fotoğrafta görünen şey nedir?

Bu yeni şey sandalyenin bazı özelliklerini taşıyor. Ama aynı zamanda sandalyeye kıyasla üzeri daha yumuşak ve yere daha yakın. O zaman bu yeni şeye, ummm, koltuk diyelim.

Peki bu nedir:

Bu yeni şey de yukarıdaki iki şeyin özellikleriyle birlikte kendisine özgü bazı özellikler de taşıyor. Örneğin bunun da 4 ayağı var, bunun da üzeri yumuşak fakat bu yeni şeyin iskeleti demirden ve en çok ofis ortamlarında kullanılıyor. O zaman buna ofis sandalyesi diyelim… Yoksa ofis koltuğu demek daha mı doğru olur?

Nereye varmak istediğimi anlıyorsun değil mi?

Öyle görünüyor ki bir şey ne kadar kompleks hale gelirse, o şeyi sınıflandırmak o kadar zorlaşıyor. Belirli bir sınıfa koyamadığımız bir şeyle karşılaşınca da çözüm olarak o şey için yeni bir sınıf oluşturmayı seçiyoruz.

Fakat belirli bir noktadan sonra, cansız eşyaları sınıflandırma işlemini kimin, neye göre yapacağını belirleyen resmi bir otorite olmadığı için işin içine öznel görüşler giriyor ve birisine göre sandalye olan bir şey, başkasına göre koltuk olabiliyor.

Sonuçta düzenli olmaya çalışırken daha çok kafa karışıklığı, anlam karmaşası ve hatta tartışmalar ortaya çıkabiliyor.

Peki cansız şeyleri sınıflandırmak bu kadar zorsa, canlı varlıkları sınıflandırırken ne yapacağız?

 

4- Doğaya ve doğala olan tutku

Tamam belki cansız şeylerin kompleksitesi 6 arttıkça onları nesnel bir şekilde sınıflandırmak zorlaşıyor olabilir ama bu kimin umurunda ki? Eğer bir şey sandalyeye benzemiyorsa koltuk dersin, ikisinin arası bir şeyse sandalye-koltuk dersin, hatta canın sıkılırsa kendin yeni bir isim uydurursun: Sandoltuk.

Fakat canlı şeyler farklı. Çünkü canlı şeyler doğal olarak ortaya çıkar ve doğa şakaya gelmez.

Peki neden doğa şakaya gelmez hiç düşündün mü?

Çünkü uzun yıllar boyunca doğanın bir amacı olduğunu ve bu amacın kusursuzluğu elde etmek olduğunu sandık. Dolayısıyla milyonlarca yıllık evrim sonucunda algılarımız, duygularımız ve mantığımız bu düşünce çevresinde gelişti ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaştı.

Bu şekilde düşündüğümüz için bizi kimse suçlayamaz. Yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi doğadaki her şey düzenli ve bir kalıbı takip ediyor gibi gözüküyor. Yalnız bu tarz kalıpsal düşünce yapısı aynı zamanda, doğada var olan canlılar arasında keskin sınırlar olduğunu farz etmemize neden oldu.

Sonuçta bir kediye bakarsan fareye benzemez, bir kuşla zürafa arasında dağlar kadar fark vardır, ya da insana baktığında bir balık ya da bir maymun görmezsin. Yani doğadaki her canlı kendisine özgü bazı niteliklere sahipmiş gibi görünüyor.

Bu şekilde bir bakış açısı içimize o kadar çok işlemiş olacak ki zamanla, canlı şeylerin cansız şeylere göre çok daha keskin sınırlarla ve doğal olarak birbirlerinden ayrıldığı kararına vardık.

Bu durum, canlıları sınıflandırırken aralarındaki farkları ortaya çıkaracak doğal bir açıklama aramamıza neden oldu. Böylece insan beyninin oluşturduğu en zararlı yanılgılardan biri olan özcülük ortaya çıktı.

 

İçgörüş: Doğadaki her şeyin hayatta kalabilmesi için, o ya da bu şekilde, bir yerden enerji elde etmesi gerekir. İnsanoğlu uzun yıllar boyunca fındık-fıstık, yaban böğürtleni vs. yiyerek hayatına devam etti; bundan 50-60 milyon yıl önce ise enerji kaynağı olarak eti keşfetti. Et yemek demek avlanmak demek; avlanmak demek canlı bir varlığı öldürmek demek. Doğada bu şekilde hayatını sürdüren birçok etçil hayvan var fakat insan diğer hayvanlardan biraz daha farklı. İnsan, gelişmiş beyni sayesinde doğayı anlamaya başladıkça doğanın kıymetini de bilmeye başladı –> doğanın kıymetini bilmek, yakaladığı ve öldürdüğü diğer canlılara karşı acıma duygusunun oluşmasına neden oldu –> acıma duygusu, yavaş yavaş doğaya karşı minnettarlık duygusunu ateşledi –> ve bunun sonucu olarak insanoğlu, çok uzun zaman boyunca doğaya taptı. Bugün etimizi et reyonundan, yumurtamızı yumurta reyonundan alıyoruz; suyumuz plastik şişelerde ve ekmeğimiz önceden dondurulmuş geliyor. Doğayla olan bağımız sadece dışarı çıkıp nefes almaktan ibaret. O yüzden eğer doğaya karşı içimizde ufacık bir saygı kaldıysa, bunu ilk olarak yediğimiz diğer canlılara işkence yapmayı bırakarak göstermemiz gerekir. Bunun için şimdilik tek yol var gibi görünüyor: vejetaryen olmak.

 

5- Özcülüğün doğuşu:

Öz: Benlik, kendi, ruh, cansuyu, bir kimsenin benliği, kendi manevi varlığı, bir şeyin ana öğesi.

Bir canlıyı kendisi yapan şeyin, o canlının özünde bulunduğunu düşünen akıma özcülük denir. Bu düşünceye göre her varlık, kimliği ve işlevi için gerekli olan nitelikleri özünde saklar.

Bu nitelikler:

 • Doğuştan gelir
 • Değişmez
 • Doğaldır

Özcülük insanoğlunun canlıları doğal bir açıklamayla sınıflandırma arzusu sonucu ortaya çıkan bir akımdır.

Ne zaman ortaya çıktığını kestirmek imkânsız tabi ki ama Dünya’nın farklı köşelerinde, birbirlerinden habersiz kültürler tarafından benimsenmiş olması ve günümüze kadar gelmesi çok eskilerden beri hayatımızda olduğunu kanıtlar.

Özcülüğün hiçbir bilimsel dayanağı yok tabi ki. Tam tersine tamamen bireysel tecrübelere ve yorumlara dayanır. Bu yüzden daha çok bir psikolojik önyargı olarak ele alınır ve araştırılır. Özcü düşünce yapısına sahip bir kişinin bir canlıya baktığında aradığı iki nitelik vardır:

 1. Dış görünüş
 2. Davranış

Bu sürecin belli bir kuralı yok çünkü özsel nitelikler, öznel beklentilere karşılık verdiği sürece sorun olmaz.

Yalnız doğa, sandığımız kadar basit değil maalesef ve içinde hayal edemeyeceğimiz sayıda çok canlı varlık var. Bu yüzden olağan dışı bir canlı türüyle karşılaşmamız gayet normal. Hatta bazen çok yakından tanıdığımızı zannettiğimiz canlı türlerinin içinde bile özüne bakarak sınıflandıramadığımız bireyler çıkabilir.

O zaman ne olduğunu çıkaramadığımız canlı varlıkları kime, neye göre sınıflandıracağız?

 

6- Özcülük ve uzmanlık:

Bir kedi düşün.

Senin için kediyi kedi yapan şeyler, yumuşak tüylere sahip olması, 4 ayaklı olması ve miyavlaması olabilir. O zaman bu özelliklere uyan ve kafandaki kedi resmine benzeyen bir canlı senin için kedi sınıfına girer.

 

Peki bu nedir?

Bu da miyavlayan ve 4 ayağı üzerinde yürüyen bir varlık. Fakat kafandaki kedi resmine uymayan bir dış görünüşe sahip. Bu yüzden ilk bakışta hangi sınıfa koyacağını bilemezsin. Sandalye-koltuk örneğinde olduğu gibi kendi kafana göre yeni bir sınıf ya da yeni bir isim de uyduramazsın (unutma doğa şakaya gelmez).

O zaman kafandaki kedi tanımına uymayan bu canlıyı kime, neye göre sınıflandıracaksın?

Cevap: Uzman görüşü.

 

 

Cansız şeyleri sınıflandırmak, onlara yeni isim vermek gibi şeyler neredeyse tamamen topluma bırakılır. Bu durumun farkında olduğumuz için cansız şeylerin yanlış sınıflandırılması bizi çok da rahatsız etmez; ya da etse de bu yanlışı düzeltmek zamana bırakılır.

Örneğin, evden çıkarken üzerine bir kazak giyersen ve arkadaşın sana “svetşörtün güzelmiş” derse arkadaşını düzeltme gereği hissetmezsin. Ha kazak, ha svetşört kimin umurunda ki?

Fakat canlı şeyler farklı. Canlı bir varlık insan yapımı değildir. Yani doğaldır.

Bu yüzden kendi başına sınıflandıramadığın varlıkların ne olduklarını çıkartmak için bir uzman görüşüne ihtiyacın olduğunu düşünürsün ve eğer uzman kişi sana yukarıdaki resimdeki kocaman kulaklı tüysüz şey kedidir derse, uzmanın söylediğini kabul edersin.

Peki uzman kimdir?

Uzman, kendisini belli bir alanda özel olarak yetiştirmiş, belli bir işte, belli bir konuda üstün çalışmaları, geniş görüş ve bilgisi, becerisi olan kimseye denir. Modern hayatta bu kişilere bilim adamı diyoruz.

 

İçgörüş: Özcülük ile birlikte gelen doğal/doğal değil ayrımı aynı zamanda yediğimiz şeylere de önyargılı yaklaşmamızı sağlıyor. Neyin doğal, neyin doğal olmadığını özcü düşünceye göre belirlersek birçok doğal şeyin, doğal olmadığını düşünürüz normal olarak. Bunun en güzel ve en güncel örneği genetiği değiştirilmiş gıdalarda görülüyor. Toplumun “GDO nedir, nasıl ortaya çıkar ve amacı nedir?” gibi soruları es geçerek “doğal olmayan şey kötüdür” önyargısına kapıldığını gözlemledim. Bu yüzden genler serisinin son bölümünü GDO’lara ayıracağım.

 

7- Özcülük ve bilim:

İçinde yaşadığımız yüzyılda bilim ve teknoloji bir yandan canlıları daha detaylı olarak incelememizi sağlarken, diğer yandan genetik bilimi ile gelen DNA dizisi çıkarma teknolojisi ile doğanın, canlılar arasında çok da keskin sınırlar koymadığını anlıyoruz 7

Örneğin:

 • Sırtlan denen hayvanın çok uzun süre boyunca köpek familyasından geldiği düşündük. Fakat bilim adamları sırtlanları yakından izlemeye aldıktan sonra, aynı kedi gibi davrandıklarını gözlemlediler (cinsel organını poposunun üstüne oturup bir ayağını yukarı kaldırarak yalamak gibi). Bunun sonucu olarak sırtlanı köpek familyasından çıkardılar ve kedigillere dahil ettiler. Fakat DNA dizileri çıkarıldıktan sonra anlaşıldı ki sırtlanlar ne kedi, ne de köpek familyasına dahillermiş. Meğerse evrim ağacında kendilerine ait bir dalları varmış. Sonuç olarak sırtlanlara ait yeni bir familya oluşturuldu: Sırtlangiller
 • Aynı sorunu sebze-meyveleri sınıflandırırken de yaşıyoruz: Pek çoğumuzun sebze olarak isimlendirdiği kabak, salatalık, patlıcan fasulye, bamya gibi gıdalar aslında meyveyken; zeytin, soğan, patates gibi yiyecekler ise sebze sınıfına girer. Mantar ne meyve, ne sebzedir. Domatesin meyve mi sebze mi olduğu konusunda ise daha global bir anlaşmaya varamadık 8

Kısacası canlıları sınıflandırmak zor. Çünkü doğa bizim zannettiğimiz gibi içinde yaşayan canlıları çok da keskin sınırlarla ayırmaz. Canlıları sınıflandırmışız, sınıflandırmamışız doğanın umurunda olmaz.

Bu yüzden eğer canlı varlıklar arasındaki farkı tam ve net olarak çıkartmak istiyorsak dış görünüş gibi özsel nitelikleri baz almayı bırakmamız lazım. Dış görünüşlerine, davranışlarına ya da tatlarına bakarak canlı varlıkları sınıflandırmaya çalışmak yarar sağlamaktan çok, kafa karışıklığına neden oluyor.

Şimdiye kadar yaşadığımız tecrübeler bize şunu öğretti: canlı varlıklar arasındaki farkı, en doğru ve nesnel bir şekilde ortaya çıkarmak için genlere, yani canlıların DNA’larına bakmak gerekir.

Yalnız dikkat etmek lazım. Eğer genlere gereğinden fazla anlam yüklersek bu sefer yazının başında bahsettiğim vücudun şalteri yanılgısına düşeriz.

 

İçgörüş: Bilim, hemen hemen herkes tarafından doğruları söyleyen ya da en azından doğruları bulmaya çalışan bir sistem olarak kabul edilir. Bu yüzden bilimin ve bilim adamlarının söyledikleri genelde ciddiye alınır. Fakat kapitalist sistem bilimi de alıp yerden yere vurmayı başardı. Öncelikle İkinci Dünya Savaşı daha bitmeden kapitalist devletler bilim adamlarının ulusalcılık duygularını sömürüp onları sömürgecilik çıkarları için kullanmaya başladılar 9 Çok geçmeden zengin şirketler parayla bilim adamı kiralayıp bireysel kazançları için, bilim adamlarına yanlı ve yalan yanlış araştırmalar yaptırdılar. Böylece insanın bilime ve bilim adamına olan güven duygusunun resmen içine ettiler. Bu yüzden popüler medyada çıkan “İsviçreli bilim adamları…” tarzı haberleri kesinlikle ciddiye almamak lazım. Hatta popüler medyayı hayatımızdan tamamen çıkarmak lazım. İnternet uçsuz bucaksız bir ortam. Artık bilgi edinmek için kullandığımız kaynakları filtrelemeye başlamamız lazım. Ancak bu şekilde yanlı haberlerden, beyin yıkayan reklamlardan ve yalancı politikacılardan kurtulabiliriz. Reddit bu konuda ilk adımı atmana yardımcı olabilir.

 

Buraya kadar özetleyecek olursak:

 • Bize göre canlı bir şey kutsaldır. Çünkü doğadan gelir. Bu yüzden çok uzun yıllar boyunca her canlı varlığın bir özü olduğunu varsaydık.
 • Bunun sonucu olarak, bir canlının özünün, kendisine benzemeyen diğer canlılar arasındaki asıl farkın belirleyicisi olduğunu düşündük ve canlıları özcü düşünce altında sınıflandırmaya başladık.
 • Fakat, doğayı ve nasıl işlediğini anladıkça canlı varlıkları özlerine göre sınıflandırmaya çalışmanın zorluğuyla karşılaştık. Zamanla anladık ki yanılmak istemiyorsak bir uzman görüşüne ihtiyacımız var.
 • Sonuçta bilimin bize bir şeyin ne olduğunu söyleyen uzman şey olduğuna karar verdik.

Buraya kadar her şey basit ve açık görünüyor.

Peki aynı durum insanlar için de geçerli mi?

Her ne kadar doğanın bir parçası olsak da sonuçta biz, diğer canlı varlıklardan çok farklıyız.

Hayvanların belki özü olmayabilir ama her insan bir şekilde öze sahip değil mi?

 

8- Özcülük ve insan:

Harry Potter büyücü bir aileden gelir. Annesi ve babası Voldemort tarafından öldürüldükten sonra Harry’yi büyücü olmayan teyzesi ve eniştesi büyütürler ve Harry’den gerçek ailesinin büyücü olduğunu saklamak için ellerinden geleni yaparlar. Fakat teyzesinin ve eniştesinin çabaları, Harry’nin özündeki büyücülük özelliğinin ortaya çıkmasına engel olamaz ve Harry zamanla asıl içindeki, özündeki kimliğine kavuşur.

Bu tarz filmler o kadar çok ki.

Peki bu filmler gerçeğe ne kadar yakın? Acaba gerçek hayatta da bir insanın içinde ne varsa mutlaka, er ya da geç açığa çıkar mı? Özünde piyano çalmak olan bir çocuk, nasıl bir ortamda büyürse büyüsün, nasıl bir eğitim alırsa alsın büyüyünce mutlaka bir piyanist mi olur?

 

 

Diğer bir örneğe bakalım:

Hanzo normal bir ailenin oğludur. Fakat bir gün annesi ormanda kaybolur ve ayılar tarafından öldürülür. Ayılar, Hanzo’yu öldürmek yerine büyütmeye karar verirler. Yıllar sonra ormana kazı yapmaya gelen bir grup mühendis yetişkin Hanzo’yla karşılaşır ve Hanzo’yu yakalayıp şehre götürürler. Hanzo her ne kadar özünde insan olsa da doktorların özüne döndürme çalışmalarına bir türlü karşılık vermez. Hanzo 5 yaşında çocuğun zekasına sahiptir ve her zaman öyle kalacaktır.

Eğer Hanzo özünde bir insansa, neden ayılar tarafından büyütülmesine rağmen medeniyete kavuşunca özüne geri dönemedi? Yoksa bir kişinin kimliği anne-babasının ne olduğuna değil de çevreye ve nasıl büyütüldüğüne mi bağlı?

 

 

Bu soruların cevaplarını bulabilmek için film senaryolarından yani özcü bakış açısından kendimizi kurtarıp gerçek hayata dönmemiz lazım.

Bunun için de kalıtımın ne olduğuna tekrar bakmamız gerekecek.

 

8- Örümcek ağı:

Döndük dolaştık kalıtıma geldik.

Bir önceki yazıda kalıtımın biyolojisine bakarken öğrendik ki seni sen yapan özelliklerin yarısı annenden, yarısı babandan DNA moleküllerine sarılı olarak gelir. Aynı zamanda büyük babandan ve büyük annenden de bazı özellikler alma ihtimalin var çünkü annen ve baban kendi annesinden ve babasından DNA miras alır vs. Akrabalık dediğimiz şey genetik yapının yakınlığı ile alakalıdır.

Peki seni sen yapan özellikler ne demek? Saç rengini, burun yapını ya da boyunu senden önce gelen nesillerden miras almış olabilirsin fakat zeka, yalancılık, müziksel kapasite, suç işlemeye yatkınlık gibi soyut şeyler nereden gelir?

Kısaca: Bir kişinin kimliği kalıtımla mı gelir, yoksa büyüdüğü ortamda mı şekillenir? 10

Cevap: İkisi de.

 

 

Ben kimlik, kalıtım ve çevre üçlüsünü örümcek ağına yakalanmış bir sinekle, örümcek arasındaki ilişkiye benzetiyorum:

 1. Örümcek ağı: Genler
 2. Örümcek: Çevre
 3. Sineğin çabası: Bireyin kendi çabası

 

1- Örümcek Ağı (genler): Genler, bir bireyin sahip olduğu özelliklerin temel yapısını oluşturur. Bu temel yapı bir önceki yazıda öğrendiğimiz gibi anne-babadan çocuklara %50-%50 olarak aktarılır. Bu şekilde bireylerin genetik yapıları, diğer bir deyişle kalıtımsal özellikleri oluşur. Nasıl ki bir örümcek ağına yakalanan sineğin ağdan kurtulma ihtimali çok azsa, canlıların da genetik yapılarının dışına çıkma ihtimalleri çok çok düşüktür. Fakat her ne kadar genetik yapı bazı fiziksel özellikleri belirlemede büyük bir rol oynasa da (mavi göz, yarık dudak vs.) canlı varlıkların kaderlerini belirlemede tek faktör değildir.

2- Örümcek (çevre): Çevre, kimliği etkiler. Çünkü içinde doğduğun kültür, anne-babanın sahip olduğu değerler ve hayatın boyunca etrafını saran kişiler genetik yapını değiştirebilir 11 Bu yüzden anne-babandan suç işlemeye yönelik genler miras aldıysan, büyüdüğünde mutlaka bir suçlu olacağın anlamına gelmez. Kısacası, anne-babandan sana miras kalan genler seni örümcek ağında (genetik yapının içerisinde) bir yöne, şans eseri içinde doğduğun ortam, aynı örümceğin sineği kendisine doğru çekmesi gibi başka bir yöne çekebilir. Genler, neye eğiliminin olduğunu belirler; çevre ise, bu eğilimin ne kadar ortaya çıkacağını etkiler.

3- Sineğin (bireyin) çabası: Annen ya da baban mavi gözlüyse senin de mavi gözlü olma ihtimalin %50’dir. Fakat eğer anne-babandan kanser geni miras aldıysan bu kesinlikle kansere yakalanacağın anlamına gelmez. Annesi ya da babası kanser geni taşıyan bir kişinin kansere yakalanma şansı vardır tabi ki ama o kişinin sigara içip içmemesi, ne kadar egzersiz yaptığı vs. gibi dış koşullar kanserle alakalı geleceğini belirler. Hayatı boyunca sağlıklı yaşayan ve bir dal bile sigara içmeyen birisinin kansere yakalanma ihtimali de var tabi ki. Ama bir bireyin nasıl yaşayacağı, kendisi için kurduğu hayat tarzına bağlıdır.

Gördüğün gibi bir kişinin kimliği tek bir şeye değil, birbirine örümcek ağı gibi bağlı birçok etkene bağlıdır.

Kalıtıma örümcek ağı şeklinde bakmak bizi daha anlayışlı insanlar yapar. Çünkü örümcek ağı, özcülüğü ve önyargıyı devre dışı bırakır.

Örümcek ağı, bir insanın zengin-fakir ya da başarılı-başarısız olmasını özünden gelen bir nitelik olarak değil; genler, aile, çevre ve şans etkilerinin toplamı bir gerçek olduğunu hatırlatır bize. Böylece ayrımcılığı bırakır, birbirimize karşı daha hoşgörülü oluruz. Hoşgörü arttıkça eşitlik duygusu artar ve sonuçta elimizdeki kaynakları birbirimizle daha eşit bir şekilde paylaşırız.

O yüzden her ne kadar atasözlerimiz ve deyimlerimiz birbirinden güzel olsa da özcülük üzerine olanları kendimize ve çocuklarımıza tekrarlamayı bırakmanın zamanı geldi. Bunlardan bazıları:

 • 7’sinde neyse 70’inde de odur – Yanlış çünkü insan değişir.
 • Can çıkar, huy çıkmaz – Yanlış çünkü insan değişir.
 • Hamuru … için yoğrulmak – Yanlış çünkü insan değişir.

Tekrar etmekte fayda var:

Eğer yolda karşılaştığımız herhangi bir canlı varlığa, değişmez özsel niteliklere sahip bir şey olarak bakmayı bırakırsak ve her canlı varlığın kendisine özgü bir geçmişi, kişiliği ve kimliği olduğunu bilirsek, hem kendimize hem de uzun vadede içinde yaşadığımız topluma çok daha yararlı bireyler haline geliriz.

 

 

Sonuç:

Bu yazının ana fikrini iki noktada toplayabiliriz:

 1. Özcülük hayatımıza uzun zaman önce ve kolayca girmiş bir önyargıdır.
 2. Doğayı, canlı varlıkları ve biyolojiyi basite indirgemek yanlıştır.

 

Doğayı ve biyolojiyi basite indirgemek yanlış çünkü hayat, kalıtım, DNA, genler bunlar gayet kafa karıştırıcı şeyler ve hâlâ hakkında bilmediğimiz çok çok şey var.

Peki neden hayat bu kadar kafa karıştırıyor ve neden uzay çağında olmamıza rağmen hâlâ genler hakkında öğrenecek çok şeyimiz var?

Çünkü:

 1. Canlı varlıklar akıllı bir şey tarafından dizayn edilmezler. Her yeni organizma tek bir hücre olarak hayata başlar ve kendisinden önce gelen nesillerden DNA şeklinde talimatlar alır.
 2. Hayat dinamiktir. Bir canlı varlık doğmadan önce annesiyle, doğduğu andan itibaren ise etrafıyla sürekli etkileşim halindedir.
 3. Genler, kendisini taşıyan canlı varlık hayatta olduğu sürece birbirleriyle sürekli etkileşim halindedirler ve aynı zamanda canlı varlığın hayatı boyunca yaptığı şeylerden de etkilenirler.

Bu 3 durum biyolojiyi ve genetik özellikleri son derece kompleks hale sokar.

Özellikle zekâ seviyesi, aldatma isteği, depresyona yakalanma riski ya da suç işleme gibi insani özellikler şu gen tarafından açılır, bu gen tarafından kapanır şeklinde basite indirgenemez.

Bunları bilmek önemli çünkü biyoloji demek, her şeyden önce kendi vücudumuz, kendi sağlığımız, hastalığımız ve kendi geleceğimiz demek. Dolayısıyla biyoloji hakkında edineceğimiz her türlü bilgi, gelecekte önce kendimiz, peşinden de çocuklarımız hakkında alacağımız kararları belirler. Edineceğimiz yanlış bilgiler ise hem kendimize, hem yeni nesile ve uzun vadede topluma zararlı olacak kararlar almamıza sebep olabilir 12

Artık genlere, tek başına özellik açan ya da kapatan birer şalter olarak değil; tam tersine, aynı örümcek ağı gibi, çok yönlü bir sistemin birimi olarak bakmamızın zamanı geldi de geçiyor.

Bu yüzden ne zaman genler hakkında bir şey okusak ya da genlerin etkileri hakkında bir sohbete katılsak, ilk yapmamız gereken şey, hayatı tek bir kuvvetin yönlendirdiği düşüncesini, yani özcülüğü bir kenara bırakmak olmalıdır.

 

Umarım bu yazı, sadece genler hakkında değil, her açıdan özcülük önyargısının önüne geçmende yardımcı olur.

 

Bir sonraki yazıda insanlık tarihinin genleri manipüle etme serüvenine bakacağız.

 

Bu yazıyı PDF formatında indirebilirsin:

Processing ...

 

 

Yorumlar

yorum

Comments are closed.