GENLER – 2. Bölüm: Genlerin Manipülasyonu

Yaşlanıyorsun!
January 11, 2018
23andMe
January 25, 2018

Merhaba İnternet!

 

Hayat çok enteresan.

Hayatta olan olaylar bir yandan rastgele gibi görünüyor, diğer yandan doğanın düzeni hiçbir şeyin rastgele oluşamayacağını düşündürtüyor. Ya da bir gün hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi hissederken, ertesi gün kendini çok büyük bir planın parçasıymış gibi hissedebiliyorsun.

Düşünme kapasitesine sahip herkesin yukarıdaki ikilemlere o ya da bu şekilde düştüğünden eminim.

Eminim sen de benzer düşüncelere kapılmışsındır. Bu gayet normal.

Asıl önemli olan ikilemde kaldıktan sonra ne yaptığımız.

 

 

Hayat ve varoluşla ilgili aklımıza takılan sorulara karşı hepimiz değişik tepkiler verebiliriz. Bazen bu tarz düşüncelere aldırmadan günlük dertlerimiz ile uğraşmaya devam ederiz, bazen çok fazla düşünüp varoluşsal krizin içine düşeriz, bazen de hayat ve varoluş hakkında bilgi edinmeye koyulur, kafamızdaki sorulara tatmin edici cevaplar bulmaya çalışırız.

Bilince kavuşup hayat hakkında sorular sormaya başladığımız ilk andan bugüne kadar geçen sürede, kafamızdaki sorulara en tatmin edici cevaplara bilim sayesinde ulaştık.

Zaman zaman kafamıza takılan bazı sorulara çeşitli hikayeler uydurarak cevaplar vermeye çalışsak da her yeni bilimsel gelişme sonrası kafadan uydurma cevapları reddettik.

Bilimsel yöntemin gelişmediği ilkel çağlarda bile atalarımız hayat hakkında deneme-yanılma yoluyla birçok şey öğrendiler ve öğrendiklerini kuşaktan kuşağa aktararak bilimsel yöntemin temellerini attılar.

.
.
.

Hayat hakkındaki en eski, en basit ve en çok kafa karıştıran sorulardan birisi: “Bir canlı nasıl ortaya çıkar?” olmuştur.

Balinadan sivrisineğe, timsahtan yarasaya kadar yeryüzündeki her eşeyli üreyen canlı, içgüdüsel olarak yeni bir canlı varlık ortaya çıkarmanın tek yolunun cinsel ilişkiye girmek olduğunu bilir.

Fakat insan, son ürüne verdiği önem kadar, o ürünün oluşma sürecinin ne olduğuna da aynı derecede önem veren bir canlı türü. Bu yüzden hayatın nasıl oluştuğu kadar, kalıtımın ne olduğu da çok uzun zamandır kafasını meşgul eden konulardan biri olmuştur.

.
.

Hayat ve kalıtım hakkındaki kafamıza takılan sorular çok uzun süre cevapsız kaldı… ta ki genetik bilimi ortaya çıkana kadar.

19. yüzyılda gelişen genetik bilimi hayatın nasıl oluştuğunu bize kısaca şu şekilde anlatır:

 • Hayatın en küçük birimi gen denen kodsal bir sistemdir.
 • Genler DNA denen moleküler bir yapı tarafından taşınır.
 • DNA’yı oluşturan nükleotitlerin diziliş şekli canlıların özelliklerini belirler.
 • DNA’nın kendisini kopyalama özelliği sayesinde kalıtım ortaya çıkar.

Genetik biliminin ve genel olarak biyolojinin sağladığı bu bilgiler sayesinde, mikroskobik (gözle görülemez) olayların hayatımızı, kaderimizi ve kimliğimizi en az makroskobik (gözle görülebilir) olaylar kadar etkilediğini öğrendik.

.

Genler yazısının ilk bölümünde kalıtımın biyolojik olarak ne olduğuna baktık. Bir önceki yazıda ise her ne kadar genler biyolojik alt yapımızı oluştursa da kimlik denen şeyin aynı zamanda çevreye ve kendi çabalarımıza da dayandığını, bu yüzden genlere şalter mantığı ile yaklaşmamak gerektiğini öğrendik.

Bu yazıda ise genleri manipüle etme serüveninde geçmişte yaşanan önemli olayları inceleyerek, gen terapisine varana kadar genetik biliminin nasıl geliştiğine bakacağız.

 

İçgörüş: “Manipüle etmek” kelimesi sana yabancı geliyorsa hiç kötü hissetmene gerek yok. Çünkü İngilizceden gelen manipulate kelimesinin Türkçe’ye direk çevirisi yok. İngilizce-Türkçe çeviri sitelerinde “hile yapmak, oynama yapmak, el ile işlemek, idare etmek, yönlendirmek” vs. gibi alakalı ama asıl anlamından uzak çeviriler var. “Manipulate” Türkçe’ye çevrildiğinde “kendi amacı doğrultusunda yönlendirmek + üzerinde oynama yapmak” arası bir anlam ifade ediyor.
Bu kelime aynı zamanda b
enim İngilizce’deki favori kelimelerimden bir tanesi. Çünkü kullanım şekline göre iyi, kötü ve tarafsız anlamlara gelebiliyor.
Örnek 1: Durum manipülasyonu (iyi): İçinde bulunduğu bir durumu manipüle edebilen, yani kendi amacı doğrultusunda yönlendirebilen insanlar genelde sosyal zekaları gelişmiş insanlardır.
Örnek 2: Duygusal manipülasyon (kötü): Eşini ya da arkadaşını duygusal olarak manipüle eden ya da etmek isteyen bir insan kötü niyetlidir.
Örnek 3: Genetik manipülasyon (tarafsız): DNA’yı kendi amacımız doğrultusunda yönlendirme/değiştirme fikri kimine yanlış, kimine doğru gelebilir ¯\_(ツ)_/¯

 

Genlerin Manipülasyonu

 

Birinci evre: Doğal seçim

 

 

Güzellik bizim için neden bu kadar önemli hiç düşündün mü?

Bizim için güzel görünmek önemli çünkü güzel olmak aynı zamanda sağlıklı olmak demek.

Her ne kadar çoğu hastalığın dışarıya yansımadığını bilsek bile, karşımızdaki insanın pürüzsüz bir tene, temiz dişlere, sağlam bir duruşa ve güçlü bir ses tonuna sahip olması, bize o insanın sağlıklı olduğunu düşündürtür.

Kişisel ilişkileri dış görünüşe göre belirlemek tabi ki yanlış bir olay. Hiç kimse ilk kez tanıştığı bir insana güzellik standartlarını ölçüt alarak davranmamalı. İnsanlar dış görünüşlerinden çok daha fazla ve önemli özelliklere sahiptirler. Çoğumuz bunun farkında olduğumuz için kişisel ilişkilerimizde insanların iç güzelliklerine daha çok önem veririz.

Fakat…

Eğer karşımızdaki insana potansiyel eş olarak bakıyorsak olay değişir. Çünkü doğal seçim, iki sağlıklı bireyin çiftleşip kendileri gibi sağlıklı yavrulara sahip olmalarını tercih eder ve bu fikri genlerimize içgüdü olarak, milyonlarca yıl öncesinden programlamıştır.

İşte bu yüzden bir canlıya potansiyel eş olarak bakmak, dış görünüşe önem vermeyi gayet normal bir şey haline sokar. Çünkü yukarıda da dediğim gibi, dış görünüş, sağlıklı olanla olmayan arasındaki farkı belirlemedeki ilk faktördür ve doğada bu faktörü doğru kullanan canlıların yavruları daha sağlıklı olurlar.

 

 

Peki neden doğal seçim sağlıklı yavruları tercih eder?

Çünkü sağlıklı bir yavrunun;

 1. Bakımı daha kolaydır.
 2. Çevreye daha iyi ayak uydurur ve dolayısıyla hayatta kalma ihtimali daha fazladır.
 3. Yetişkinliğe ulaşınca kendi yavrularını üretebilir ve böylece anne-babasından miras aldığı genetik özelliklerin devamını sağlayabilir.

Bu üç durum yeryüzünde cinsel ilişki ortaya çıktığından beri, milyonlarca yıldır, genlerinin devamını sağlamak isteyen bütün canlılar için geçerli olmuştur.

İnsanoğlu da 200 bin yıllık geçmişinde, sağlıklı bireylerin çiftleşmesi kuralına uyarak, her yeni nesil için daha sağlıklı ve çevresine daha kolay ayak uydurabilecek yavrular dünyaya getirmiştir. Yani eğer bugün bu kadar güzel ve akıllıysak bunun nedeni 100 binlerce yıl önce yaşamış atalarımızın kendilerine sağlıklı eşler seçerek genleri doğal bir şekilde manipüle etmelerinden kaynaklanır.

 

İkinci evre: Yapay seçim

 

 

İnsanlık tarihimizin belki de en önemli anlarından bir tanesi canlıların özelliklerinin nesilden nesile aktarıldığını anladığımız andır.

Yaklaşık 10 bin sene önce göçebeliği bırakıp yerleşik hayata geçmek ilk tarım devrimini başlatmamızı sağladı. Tarım ve hayvancılığın başlaması ile birlikte insanlık tarihinde ilk defa bitki ve hayvanları kendi isteğimiz doğrultusunda çiftleştirmeye ve böylece ilk genetiği değiştirilmiş gıdaları tüketmeye başladık.

Tarım ve hayvancılık aynı zamanda doğanın zincirlerini elimize almamızı sağladı.

Çünkü:

 • Hangi fiziksel özelliklerin bir nesilden diğerine aktarılacağına karar vermek, üremeyi kontrol etmek demekti.
 • Üremeyi kontrol etmek yapay seçimle genleri bilinçli olarak manipüle etmek demekti.
 • Ve yapay seçim doğaya hâkim olmak demekti.

 

 

Bir önceki yazıda da bahsettiğim gibi yerleşik hayatla gelen tarım ve hayvancılık, aynı zamanda düzenli ve sistematik üretimin başlamasına neden oldu.

Düzenli ve sistematik üretimin sağlanması için:

 1. Hangi tohumun ya da hangi hayvanın ne çeşit özelliklere sahip olduğunu belirlemek,
 2. Nasıl ürediklerini anlamak,
 3. Hangi özelliklerin bize uygun olup hangilerinin olmadığına karar vermek gerekir.

Bu yöntemi kullanarak her yeni nesilde daha lezzetli gıdalar, daha verimli çiftlik hayvanları ve daha sadık evcil hayvanlar elde etmeye başladık.

Bu yüzden bundan binlerce yıl önce canlı varlıkların genlerini kasıtlı manipüle ederek yapay seçim sürecini başlatan atalarımıza insanlık tarihinin ilk genetik bilimcileri olarak bakmak yanlış olmaz.

 

İçgörüş: İngilizce natural selection ve artificial selection kavramlarının, Türkçe kaynaklara doğal seçilim ve yapay seçilim olarak geçtiğini gördüm 1 Neden “seçilim” demişler de “seçim” dememişler hiçbir fikrim yok açıkçası. Yapay seçim nedir? İnsanların bilinçli ve amaçlı olarak bir organizmanın belli özelliklerini seçmesi ve kontrollü olarak yetiştirmesidir. Yani insan, yetiştirmek istediği organizmayı seçer. Seçilim demenin hiçbir gereği ve mantığı yok gibi geliyor bana. Bu arada TDK’nın sitesinde seçilim kelimesine bir karşılık çıkmıyor. Enteresan.

 

Üçüncü evre: Mendel Yasası ve genler

 

 

Genleri manipüle etme işlemini, ilk önce içgüdüsel olarak doğal seçimle kendi üzerimizde, peşinden yapay seçimle diğer canlılar üzerinde çok uzun yıllar boyunca ve tam olarak nasıl işlediğini bilmeden devam ettirdik.

Yalnız kesin bir şey vardı ki o da her yeni nesilde;

 • daha güzel yavrular,
 • daha lezzetli gıda ürünleri,
 • daha verimli çiftlik hayvanları ve
 • daha sadık evcil hayanlar elde ediyorduk.

Bu duruma tanık olmak, yavaş yavaş kalıtım hakkında merakımızı artırmaya başladı ve çok geçmeden kendi kendimize canlıların fiziksel özelliklerinin nasıl anne-babadan yavrulara geçtiğini sorgulamaya başladık.

Kalıtımla ilgili ilk öneriler önce M.Ö 2000 yıllarında eski Yunanistan’da Aristo, Hippocrates ve Theophrastus gibi filozoflardan geldi. Fakat o dönemlerde biyoloji bilimi (ya da herhangi bir bilim dalı) daha oluşmadığı için bu öneriler biraz kaba ve üstün körü kalıyordu 2

Nesilden nesile bilgi aktarıldıkça, yavaş yavaş bilimsel yöntem de oluşmaya başladı. Bilimsel yöntem geliştikçe kalıtım üzerine tahminler de gelişmeye başladı. Örneğin, Charles Darwin kalıtımı 1868 yılında Pangenesis adı altında bir çalışmayla başarısız ama gerçeğe çok yakın bir şekilde açıkladı.

Kalıtım hakkında tarihteki ilk doğru ve başarılı çalışma ise 1864 yılında Gregor Mendel denen bir papazdan geldi.

 

 

Mendel, bitkiler üzerinde uyguladığı deneylerle anne-babanın özelliklerinin nasıl nesilden nesile aktarıldığını anladığında, aynı zamanda genlerin ne olduğunu da anladı. Sonradan Mendel Yasası olarak adlandırılacak baskın-çekinik genler hakkındaki çalışmasını 1864 yılında yayınladı.

Mendel Yasası yaklaşık 5 sene boyunca kimse tarafından ciddiye alınmadı. Fakat Mendel’den sonra gelen bilim adamları yaptıkları çalışmalarla, birbirlerinden bağımsız olarak, kalıtımın aynen Mendel’in bahsettiği gibi baskın ve çekinik genler yoluyla gerçekleştiğini kanıtladılar.

Mendel’in buluşlarından etkilenen bilim adamlarından en önemlilerinden biri ise Amerikalı genetik bilimci Thomas Morgan’dı.

Morgan, kalıtımın nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamak için deneylerini hayvanlar üzerine yapmaya karar verdi. Seçtiği hayvan ise meyve sinekleriydi.

 

Dördüncü Evre: Morgan’ın Meyve Sinekleri ve kromozomun işlevi

 

 

20. yüzyıl bir yandan dünya savaşları yüzünden milyonlarca insanın katledildiği, diğer yandan ise teknolojik ve bilimsel gelişmelerin tavan yaptığı son derece kompleks bir dönem.

Bu dönemde Sanayi Devrimi ile gelen teknolojik gelişmeler ulusalcılık duygularıyla birleşince, özellikle savunma sanayisinde patlama yaşandı ve tank, denizaltı, savaş uçağı gibi üstün teknolojik ölüm makineleri icat edildi.

Gelişen teknolojiden yararlanan tek alan ordu değildi yalnız.

Sanayi Devrimi ile gelen teknolojik gelişmeler, yeni bilimsel aletlerin (örneğin çok büyük maddeler için daha güçlü teleskoplar, çok küçük maddeler için daha güçlü mikroskoplar vs.) üretilmesini ve bilimsel çalışmalar için steril laboratuvar koşullarının oluşmasını sağladı. Dolayısıyla Sanayi Devrimi yaşayan ülkelerde bilimsel araştırmalar, dünya savaşlarına rağmen, son hız devam ediyordu.

Teknolojik gelişmelerden yararlanan bilim adamlarından biri de kalıtımın ve genlerin nasıl işlediğini anlamaya koyulan ve meyve sineklerinin çiftleşmesi üzerine deneyler yapmaya karar veren Thomas Morgan isimli Amerikalı bir bilim adamıydı.

Morgan’ın amacı çiftleşme sonrası ortaya çıkacak sıradan bir genetik mutasyon yakalayıp bu mutasyonun bir sonraki nesillere nasıl aktarıldığını gözlemlemekti. Kısacası Gregor Mendel’in 1860’larda bitkiler üzerinde uyguladığı deneyi, yaklaşık 50 sene sonra meyve sinekleri üzerinde uygulamak istiyordu.

Morgan’ın Mendel’e göre birkaç avantajı vardı. Bunlardan en önemlisi şuydu, Mendel bitkilerin çiftleşmesini papazlık yaptığı manastırın bahçesinde gözlemlerken, Morgan meyve sineklerinin çiftleşmesini laboratuvarda, mikroskop ve deney tüpleri kullanarak gözlemliyordu. Böylece sonuçlarına Mendel’den çok daha kolay ve çabuk ulaştı.

 

 

Morgan deneylerine 1908 yılında başladı ve 2 yıl sonra, 1910 yılında beklediği genetik mutasyonla karşılaştı: beyaz göz.

Morgan’ın deney yaptığı sineklerin hepsi kırmızı gözlüydü ve bir gün deney yaptığı meyve sineklerinden bir erkek sineğin beyaz gözlü olarak doğduğunu fark etti. Bu sineği diğer dişilerle çiftleştirdiğinde aynı Mendel’in sonuçlarına benzer bir şekilde, yeni doğan sineklerde 3’te 1 oranında bir çeşitlilik olduğunu gördü. Yani her yeni doğan 3 sinekten biri beyaz gözlü olarak doğuyordu.

Morgan ayrıca yeni doğan beyaz gözlü yavruların hepsinin cinsiyetinin, mutasyonun ilk ortaya çıktığı sinek gibi erkek olduğunu gözlemledi ve bu gözlem sayesinde beyaz göz alelinin, cinsiyet belirleyen kromozomla beraber yavruya aktarıldığı sonucuna vardı. Böylece canlı varlıklarda genetik özelliklerin birbirlerinden bağımsız olarak teker teker değil, gruplar halinde aktarıldığını kanıtlamış oldu.

Genetik özelliklerin gözle görülebilir, fiziksel bir olay olduğunun anlaşılması iki ayrı organizma arasında gen takası yapma ihtimalinin olduğunu kanıtladı. Böylece genleri laboratuvar ortamında manipüle etmek için ilk adım atılmış oldu.

 

Neden meyve sinekleri?
.

1- Meyve sinekleri laboratuvar tüpünün içine sığacak kadar ufaktırlar
2- Birkaç günde yavru verecek kadar üretkendirler
3- Birkaç haftada yetişkinliğe ulaşacak kadar hızlı gelişirler.
Böylece deneyler kısa zamanda sonuçlanır ve elde edilen deney sonuçları insanın genlerini ve kalıtımsal özelliklerini anlamada kullanılır.
.
Peki nasıl oluyor da çöplerde gezinen, nokta kadar ufacık olan ve insana uzaktan yakından benzemeyen bir canlı varlıkla insanın genetik özelliklerini karşılaştırabiliyoruz?
.
Çünkü insana özel gen diye bir şey yoktur.

Yeryüzündeki bütün canlılar aynı DNA yapısına sahiptir ve bu yüzden canlıların temel yapıları arasında bariz sınırlar bulunmaz.
Konuyu dağıtmadan tek bir örnekle açıklamak istersem: Eğer insan DNA’sının bir kısmını alıp sinek, balina, mantar fark etmez, herhangi bir canlı varlığın DNA’sı ile yer değiştirirsen, insandan alınan DNA parçası katıldığı yeni DNA yapısına ayak uydurmak için protein oluşturmaya ve böylece içinde bulunduğu hücrenin işlemesini sağlamaya çalışacaktır.
Bu olay aynı zamanda gen terapisinin altında yatan temel fikri oluşturur.

 

Beşinci Evre: İnsanın Yapay Seçimi – Öjenik (Eugenics)

Öjenik kelimesi İngilizce’deki Eugenics kelimesinin Türkçeleştirilmiş hali. Eugenics ise İngilizce’ye Latince’den “eu (iyi)” ve “genos (ırk)” kelimelerinin birleştirilmesi sonucu türetilmiş bir kelime. Türkçe’ye çevirisi: İyi ırk.

 

Şimdiye kadar öğrendik ki çok uzun zaman boyunca genleri, ilk başta kendimize sağlıklı eşler seçerek doğal seçimle, peşinden tarım ve hayvancılığa başlayarak yapay seçimle manipüle etmeyi başardık. 19. yüzyılda ise genlerin nasıl işlediğini Gregor Mendel ve Thomas Morgan öncülüğünde bir seri genetik bilimcisinin araştırmaları sayesinde somut ve bilimsel seviyede anlamaya başladık.

İşin daha ilginç tarafı; 19. yüzyılın sonlarına geldiğimizde genlerin ne olduğunu, kalıtımın nasıl anne-babadan yavrulara geçtiğini, kromozomun ne olduğunu, sayısını ve yeryüzünde yaşayan bütün canlıların nasıl benzer genetik yapıya sahip olduklarını biliyorduk.

İlk kez yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’nın kurak yaylalarında ortaya çıkan bir canlı türü için çok da fena bir gelişme değil açıkçası. Özellikle bu 200 bin yılın %99’unda avcı ve toplayıcı bir hayat tarzına sahip olmuş bir canlı türü olduğumuzu düşünürsek…

Genler ve kalıtım hakkında vardığımız bu derin ve ani kavrayış sonrası, aklımıza biraz daha farklı sorular gelmeye başladı:

Acaba bitki ve hayvanlara uygulanan yapay seçim, insana da uygulanabilinir mi?

Madem genler fiziksel özellikleri belirliyor, gelecek nesillerin daha sağlıklı ya da daha güzel genlere sahip olmalarını garantileyebilir miyiz?

Bu tarz soruları, o zamana kadar kalıtımla ilgili aklımıza gelen diğer sorulardan farklı yapan şey, manevi değerlerle çakışmasıydı. Çok uzun yıllar boyunca hayatın görünmez bir el tarafından dizayn edildiğine inanan insanoğlu için, kendi kalıtımsal özelliklerinin kasıtlı bir şekilde yavrularına aktarılabilme ihtimali büyük bir paradoks oluşturuyordu.

İşte bu noktadan sonra genetik bilimi daha karanlık bir hal almaya başladı. Çünkü birçok insan için gelecek nesilleri kendi isteğimize göre dizayn etme fikri, tanrıyı oynamak anlamına geliyordu ve bu şekilde düşünmekte de son derece haklılardı.

Biyoloji bilimi ortaya çıkana kadar bir canlıya bakınca kol, bacak, kafa gibi sadece makroskobik (gözle görülebilir) şeyler gören insan, teknoloji ve bilim sayesinde tarihinde ilk defa hücre, kromozom, DNA, genler gibi mikroskobik (gözle görülemez) şeylerin niteliklerini öğrenmeye başladı. Biyoloji bilimi, tarihinin %99’unu sadece hayatta kalmaya çalışarak geçiren insanoğlunu korkutmaya başlamıştı.

Fakat korkulan(!) gerçekleşti ve 19. yüzyılın başlarında Francis Galton isimli bir bilim adamı, insan genlerinin yapay seçimle iyileştirilmesi ihtimali üzerine düşünmeye başladı 3

Ünlü evrim teorisinin yaratıcılarından biri olan Charles Darwin’in kuzeni olan Francis Galton, en az kuzeni kadar zeki ve çok yönlü bir bilim adamıydı. İlgi alanları içerisinde istatistik, sosyoloji, psikoloji, kalıtım ve genler bulunuyordu. Aynı zamanda geziler ve keşifler yapmış, meteoroloji öğrenmiş ve hava durumu tahminlerinde bulunmuştu.

Kuzeni Darwin’in 1859 yılında yayınladığı Türlerin Kökeni isimli çalışması Galton’u derinden etkiledi ve evrim teorisinin alt yapısını oluşturan olay olan “en güçlünün hayatta kalması” fikrini biraz daha geliştirip zekâ, yetenek, dayanıklılık gibi soyut özelliklerin de kalıtımsal olduğu kararına vardı.

1869 yılında yayınladığı Hereditary Genius isimli kitabı, zekâ ile yüceliği birleştiren ve bu iki özelliğe kalıtımsal olarak bakan ilk bilimsel çalışma olarak tarihe geçti.

Galton’a göre nasıl ki tarımcılık bitki biliminin uzantısıysa, Öjenik de genetik biliminin uzantısı olabilirdi.

.

1900’lerin başlarında, biyolojinin iyice gelişerek genetik biliminin ortaya çıkması ile, Galton’un Öjenik’i, insanın özelliklerinin tamamen genlere bağlı olduğunu, eğitim ya da hayat tarzı gibi koşulların kimlik ve kişilik üzerinde bir etkisinin olmadığını (şalter mantığı) savunan genetik determinizm 4 ideolojisi ile birleşti.

Genetik determinizm ideolojisi Galton’un ölümünden sonra Avrupa’ya ve Amerika’ya hızla yayıldı ve 1921 – 1932 yılları arasında İngiltere ve Amerika’nın öncülüğünde, kalıtımsal özellikleri geliştirmek ve insan ırkını iyileştirmek üzerine Uluslararası Öjenik Konferansı adı altında 3 ayrı konferans düzenlendi.

Uluslararası Öjenik Konferansı’nın posteri:

Öjenik konferansı bilimle politikayı yakınlaştıran ilk uluslararası olaylardan biri olarak sayılabilir. Çünkü konferanslara katılan ülkeleri sadece bilim adamları değil, o ülkelerin politikacıları ve sosyal liderleri de temsil ediyordu.

Unutmamak lazım ki 20. yüzyılda bütün dünya ulusalcılık akımları ile çalkalanıyordu.

 • Afrika kıtasındaki birçok kolonize olmuş ülkede özgürlük ve eşitlik üzerine ayaklanmalar başlamıştı.
 • Asya kıtasında Çin, Japon ve Osmanlı İmparatorlukları, batılı ülkelerin politik baskısı altında kalmışlar, Amerika ve Rusya’nın kızıştırdığı azınlıkların başlattığı ayaklanmaları bastırmaya çalışıyorlardı.
 • Avrupa ve Amerika’da ise ulusalcılık, politikacıların ve din adamlarının halkı gaza getirmesi sonucu, yavaş yavaş ırkçılığa ve ayrımcılığa dönmeye başlamıştı.

Böyle bir ortamda ilki Londra’da, diğer ikisi New York’ta düzenlenen Öjenik Konferansı’na katılan 20’den fazla ülkenin liderleri ırkçı ve ayrımcı duygularına yenilerek, evrim teorisini ya da Mendel Yasasını kesinlikle dikkate almadan, daha gelişmiş nesiller sağlamak amacıyla bilimsel olmayan yollar ileri sürdüler.

Halbuki sadece 60-70 yıl önce Darwin, doğal seçimin milyonlarca yıl süren bir süreç olduğunu ve Mendel, kalıtımsal özelliklerin tek bir nesille yok olmayacağını açık ve net bir şekilde bütün dünyaya açıklamıştı.

Konferansların sonuna gelindiğinde alınan kararlar bütün insanlık için yüz kızartıcı nitelikteydi. Konferansa katılan ülkelerin hükümetleri, topluma zararlı olduğunu düşündükleri bazı genetik özelliklerin yok olmasını sağlamak için, bu özellikleri taşıyan insanlara zorla kısırlaştırılma, hapis ve evlenme hakkının ellerinden alınması tarzı çağ dışı ve haksız yöntemlerin uygulanmasını uygun gördüler.

Sonuç: Dünyanın çeşitli ülkelerinde, suçlulara, sağır ve dilsizlere, zayıf zekâlılara, görme sorunu olanlara, şizofreni vs. gibi zihinsel hastalıklar taşıyan insanlara ikinci sınıf vatandaş olarak bakılıyor; hükümetler, kendi vatandaşlarına işlemedikleri suçlar yüzünden, sırf belirlenen genetik özelliklerin dışında kalıyorlar diye zulmediyordu 5

 

 

Dahası, Öjenik Konferansı katılımcılarından biri olan Alman biyolog Alfred Ploetz, ülkesine döndükten sonra bu yeni akımı Nazi Partisi’nde yaymaya başladı.

Öjenik mantığı ırkçı Nazi partisi için biçilmiş kaftandı.

Hitler’in kulağına giden gelişmiş genlerin çoğalması ve düşük genlerin azalması fikri, Nazilerin yavaş yavaş, beyin yıkaya yıkaya kendilerinden daha düşük gördükleri Yahudiler’e karşı ırk temizleme girişimlerine başlamalarına ve 100 binlerce insanı korkunç koşullar altında katletmelerine neden oldu.

Böylece güçlüyü üretmek amacıyla başlatılan Öjenik akımı, çok kısa sürede zayıfı yok etme fikrine dönüştü.

 

Altıncı Evre: DNA’nın şekli ve işlevi

 

 

20. yüzyılın ortalarına geldiğimizde dünya savaşlarının sonlarına yaklaşılmış, Naziler bütün dünyaya genetik determinizm fikrinin ne kadar zararlı sonuçlar doğurabileceğini kanıtlamış ve genel olarak bütün dünyaya savaşmaktan bıkkınlık gelmişti.

Bu kadar yoğun geçen bir dönemde bile bilimsel ve teknolojik gelişmeler devam ediyordu. GPS, Radar, penisilin, gen terapisi, röntgen çekimi gibi birçok bilimsel ve teknolojik gelişmeler bu dönemde bulundu. Üstüne üstlük, Soğuk Savaş esnasında dönemin en akıllı bilim adamlarının bir araya gelerek icat ettikleri ve insanlık tarihinin en ölümcül silahı olan atom bombası, bilimin ve bilim adamının önemini iyice artırdı.

Bu gelişmelerden genetik bilimi de payını almaya başlamıştı. Özellikle Thomas Morgan’ın meyve sinekleri üzerine yaptığı çalışmaların başarısı, bilim adamlarına genlerin yapısını çıkartma konusunda büyük bir motivasyon kaynağı olmuştu. Meyve sinekleri üzerine yapılan çalışmalar 1900’lü yılların sonunda iyice çoğaldı ve genetik bilimciler yavaş yavaş genler tarafından oluşan hastalıkları ortaya çıkartmaya başladılar.

Yalnız genetik hastalıkları anlamak farklı, onlara tedavi yolları bulmak farklı bir olay. Genler tarafından oluşan hastalıklara tedavi yöntemleri bulabilmek için, bilim adamlarının ilk olarak DNA’nın tam olarak nasıl bir şey olduğunu, neye benzediğini ve nasıl işlediğini anlamaları gerekiyordu.

1940’lara gelindiğinde, dönemin genetik bilimcileri ve biyologları, DNA’yı anlamak için yapılması gereken şeyin biyolojiyi biraz daha genişletip olaya kimyasal açıdan yaklaşmak olduğunun farkına vardılar. Mantık çok basitti:

“Nasıl ki nefes alıp verirken şeker ve oksijen kimyasal olarak birbirleriyle birleşip karbondioksit ve enerji üretiyorsa, belki kromozomların içinde de bir çeşit kimyasal reaksiyon oluşuyordur ve genetik farklılıklar belki de bu kimyasal reaksiyonlar sayesinde ortaya çıkıyordur.”

Nihayet 1944 yılında Kanadalı biyolog Oswald Avery ve takımı, yaptıkları deneyle DNA molekülünün kimyasal yapısını tanımladılar ve DNA’nın gruplaşmış amino-asitlerden oluştuğunu kanıtladılar.

DNA’nın kimyasal bir yapıya sahip olduğu bilgisi genetik bilimi için çok önemliydi çünkü bu sayede bilim adamları, DNA’yı oluşturan amino-asit gruplarının teker teker dizisini çıkarabileceklerini anladılar.

 

 

Çok geçmeden, DNA’nın kimyasal yapısının icadından sadece 10 yıl sonra, 1953’te James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins ve Rosalind Franklin DNA’nın ikili sarmal (double helix) şeklinde olduğunu ortaya çıkardılar.

Fotoğraf 51. Rosalin Franklin tarafından çekilen DNA’nın ikili sarmal yapısını gösteren ilk resim:

 

Yedinci Evre: İnsan Genomu Projesi (İGP)

 

20. yüzyılın sonlarına geldiğimizde dünya savaşları sona ermiş, peşinden gelen Soğuk Savaş ile ortaya çıkan nükleer savaş ihtimali bütün dünyayı gergin bir havaya sokmuştu.

Böyle bir dönemde bilim ve politika iyice birbirine yaklaşmıştı. Gelişmiş ülkelerin liderleri bilime ve teknolojiye ne kadar yatırım yaparlarsa, kendi ülkelerinin dünya sahnesinde o kadar önlere geçeceğinin yavaş yavaş bilincine varıyorlardı. Soğuk Savaş esnasında bilimsel araştırmalara yapılan yatırımlar, özellikle Avrupa ve Amerika’da tavan yaptı. Astronomi, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında dönüm noktası oluşturacak yeni buluşlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Bütün bu gelişmeler esnasında genetik bilimine, her ne kadar dünya savaşları esnasında ırkçı ve ayrımcı ideolojilerin malzemesi olarak kullanılsa da tıp alanında hastalıkların tedavisi için gelecek vaadeden bir alan olarak bakılıyordu.

Kalıtımı anlama serüveninde genetik bilimciler, 90’ların sonlarına kadar, genin ne olduğunu ve kromozomların ve DNA’nın nasıl işlediğini yaptıkları çalışmalarla ortaya çıkarmışlardı. Bir sonraki adım, neredeyse imkansıza yakın olan komple insan genomu dizisini çıkartmaktı.

İGP neredeyse imkansıza yakın bir projeydi çünkü insanın genom dizisini çıkartmak demek, DNA’yı oluşturan 6 milyar harfin (ACGT) dizisinin teker teker çıkartılması demektir.

İnsan genom dizisini çıkartmak genetik bilimi için sadece önemli değil aynı zamanda bir gereksinimdi. Çünkü bilim adamları, insan genom dizisini çıkarmanın genler yoluyla anne-babadan çocuklara geçen kalıtımsal özelliklerin ve hastalıkların belirlenmesi için tek yol olduğunun farkındaydılar.

Önce genetik bozukluklar belirlenmeli ki sonra bu bozukluklara tedavi yöntemleri aranabilsin.

Bu düşünceyi baz alarak 1990 yılında Amerika, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Çin ve Fransa tarafından, zamanın en büyük uluslararası iş birliğini temsil eden İGP başlatıldı.

 

 

6 milyar harfin diziliş sırasını çıkartmak çok uzun ve zahmetli bir iş. Bu yüzden bilim adamları İGP’nin tamamlanmasına en az 15 yıl verdiler.

Fakat 1998 yılında Celera isimli özel bir şirket aynı işlemi sadece 3 yılda bitirebileceğini ileri sürdü ve böylece insan genomu iki ayrı kaynak tarafından beklenenden çok daha erken bir şekilde 2001 yılında komple çıkarıldı.

İGP’nin önemi:

 1. Uluslararası bilimsel topluluğu bir araya getirdi. Teknoloji geliştikçe Dünya küçüldü, Dünya küçüldükçe bilimsel ortaklıklar git gide artmaya başladı. İGP bu tarz bir ortaklığın ilk örneklerinden sayılır.
 2. Bütün sonuçlarını, hiçbir gelir beklemeden halkla paylaştı ve böylece bilimin politika ve ticaretle olan farkını vurgulamış oldu 6
 3. Yayınladığı sonuçlar sayesinde binlerce hastalığın kökeni bulundu ve tıpta gen terapisi denen yepyeni bir dönemin başlamasını sağladı.
 4. İnsan DNA’sının diğer canlı varlıkların DNA’sından hiçbir farkının olmadığını kanıtladı. Zamanla bilim adamları değişik canlıların genomlarını çıkartarak insanın diğer hayvanlarla olan biyolojik bağını anlamamızı sağladılar 7
 5. İnsanın genomunu çıkartmak kişisel DNA testi ihtimalinin önünü açtı ve çok geçmeden özel şirketler çok uygun fiyatlara, bireylerin DNA dizisini çıkartmaya başladılar.
 6. Bize sadece fiziksel özelliklerin değil, aynı zamanda öğrenme, dil yeteneği, hafıza gibi insanın kimliğini oluşturan zihinsel kapasitelerin de genler tarafından kontrol edildiğini öğretti. Böylece insan tarihini, dilini, kültürünü, cinselliğini ve ırkını çok daha farklı açılardan incelemeye başladık. Bu da kimlik ve kader kavramlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekçesini doğurdu.

 

Genin dilbilgisi:

Genler, aynı diller gibi 4 temel yapı üzerine kuruludur:
1- Alfabe
2- Kelime
3- Kelime dizimi (sentaks) ve
4- Dilbilgisi
Genin alfabesi sadece 4 harften oluşur: ACGT
Kelimeler 3lü kodlardan oluşur: ACT: Treonin, CAT: Histidin, GGT: Glisin vb.
Kelime dizimiyle oluşan cümleler ise genlerin kodlandırdığı aminoasit zincirleri, yani proteinlerdir:
AGT-CAT-GGT: Treonin-Histidin-Glisin vb.
Harflerin, kelimelerin ve cümlelerin diziliş sırası dilbilgisini oluşturarak bütün bu işleve bir anlam katar ve böylece bir canlıyı o canlı yapan özellikler ortaya çıkar.
.
Bütün bu bilgileri bir kitaba dökecek olursak:
– İnsanın kitabı 6 milyar harften ve 46 bölümden oluşur.
– Bu bölümlerden 23’ü anneden, 23’ü babadan gelir.
– Bölümlerden 2 tanesi cinsiyet belirlemeye yararken, geri kalan bölümler bir insanı insan yapan bütün özellikleri kapsar.
– Her kitabın içindeki harflerin diziliş sırası, anne-babadan alınan bölümlerin içindeki harflerin diziliş sırasına eşittir.
– Harflerin dizilişindeki ufak değişikler bireyler arasındaki farklılıkların oluşmasını sağlar.

 

Son Evre: Yeni Öjenik (Neo-eugenics) ve modern dünya’da gen terapisinin ahlâkî önemi

 

 

Eveeeeet 2000’lere geldik.

İnsan tarihinde her dönemin kendine özgü bir önemi var. 2000’leri özel kılan en önemli etmen ise millennial denen y neslinin kendisinden önce gelen x nesline göre daha az ırkçı ve daha barışçıl olmasıdır 8

Bunun birkaç nedeni var:

21. yüzyıl küresel ekonominin yükselmeye başladığı, özel şirketlerin sayısının iyice arttığı ve teknolojik alet üretiminin tavan yaptığı bir dönem. Bu gelişmeler sayesinde dünya genelinde köyden şehre göç artmaya, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin sayısı azalmaya, okur-yazar oranı ve boş vakte sahip kişilerin sayısı artmaya başladı ve böylece eşitlik ve demokrasi gibi kavramlara git gide daha çok önem veren bir nesil oluştu.

Dünya savaşları esnasında genetik determinizm ideolojisinin en çok görüldüğü ülke olan Almanya’da bile yeni nesil, dedelerinin ve babalarının yaptıkları hataları tekrarlamayacaklarını 90’ların sonu, 2000’lerin başında gerçekleştirdikleri bilimsel ve teknolojik atılımlarla ispatladılar.

Bu dönemde bilim adamları aynı zamanda insan hayatını tehdit eden hastalıkların kökenine inerek daha etkili tedavi yöntemleri ve ilaçlar üretmeye başladılar. Hayat kalitesi git gide artıyordu ve insanlar tarihte ilk defa daha sağlıklı ve daha uzun süreli hayatlar yaşıyorlardı.

Yeni nesillerin sağlıklı ve uzun ömürlü hayatlar yaşamasındaki en büyük etken ise mikrobiyoloji ve genetik bilimindeki gelişmelerdi. 20. yüzyılın ortalarında bakteriyel dönüşümün ve hemen peşinden penisilinin keşfedilmesi moleküler genetik biliminin başlamasını sağladı. 2001 yılında insan genom dizisinin çıkartılması ile de dünya genelinde genetik biliminin itibarı iyice artmaya başladı.

Yalnız bu gelişmeler genetik determinizm ideolojisinin yok olmasını sağlayamadı.

Onun yerine dünyada Yeni Öjenik adı altında, modern tıbba dayalı, bozuk genlerin yavrulara aktarılıp aktarılmaması kararını bireylerin kendi tercihlerine bırakan ve bu sayede insan ırkını daha ılımlı bir şekilde geliştirmeyi savunan bir akım başladı.

 

 

Yeni Öjenik’in amacı, Öjenik akımını geçmişteki yüz kızartıcı uygulamalardan arındırıp dünya genelinde pozitif olarak yansıtmaktı. Bunun için ilk olarak yapılması gereken şey zayıfı yok etme fikrinin yerine güçlüyü üretme fikrinin tekrar baskın olmasını sağlamaktı.

Naziler’in 2. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılmaları ve Amerika’da American Eugenics Society‘nin 2001 yılında kapanması Öjenik akımının 21. yüzyılda geçmişe göre çok daha farklı bir yol izleyeceğini kanıtlayan iki büyük olaydı. Böylece 21. yüzyılın başlarında yeni Öjenik, dünya genelinde yavaş yavaş güvenilirlik kazanmaya başladı.

Yeni Öjenik akımına göre:

 1. Çocuk daha anne karnındayken ileride taşıyacağı genetik bozulmaları tespit etmek gerekir.
 2. Genetik bozulma tespiti esnasında modern tıbbın sağladığı en son gelişmiş teknolojik aletler kullanılmalıdır.
 3. Çıkan sonuç doğrultusunda alınacak karar devlete ya da üçüncü kişilere değil, tamamen anne-babaya bırakılmalıdır 9

Yeni Öjenik savunucularına göre nesnel ve bilimsel testler sonucu belirlenen hastalıklar sonucu verilecek kararlar, insanların acı çekmesini azaltır, insan ırkını pozitif bir şekilde etkiler ve bu doğru bir şeydir.

Örneğin, eğer bebeğinin daha anne karnındayken down sendromu taşıdığını öğrenirsen ve o bebeği aldırma kararı alırsan, ya da bu şekilde karar alan insanları haklı görürsen, sen bir yeni Öjenik savunucususun demektir

Şimdiye kadar bu konu hakkında konuştuğum hemen hemen herkes ölçülü bir şekilde kararlar alındığı takdirde Öjenik akımına katıldığını söyledi. Çoğu insana göre, bir çocuğun gelecekte genetik anormallik taşımamasını sağlamak o çocuğun en temel hakkıdır ve anne-babaların bütün hayatlarını hasta olarak doğan çocuklarının tedavisine adamaları adil değildir.

Dünya genelinde de bu şekilde bir bakış açısı baskın gibi görünüyor. Modern dünyada şimdiye kadar Öjenik akımıyla gelen genetik tanı ve genetik müdahale üç şekilde karşılanır:

 1. Genetik tanılar sadece hastalık oluşturan mutasyonlara yoğunlaşır, hastalık oluşturmayan fiziksel mutasyonlar önemsenmez.
 2. Bu hastalıklar gelecekte bireye aşırı derecede acı verecek, onu aciz bırakacak ya da normal hayata ayak uydurmasını engelleyecek hastalıklar olmalıdır.
 3. Hastalıklara uygulanacak müdahale çeşitleri, sosyal ve tıbbî fikir birliğiyle belirlenir ve her müdahale tamamen anne-babanın özgür seçimine bırakılır.

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne…

 

 

Eski ya da yeni fark etmez, Öjenik akımı genetik determinizmi savunur, genlere şalter mantığı ile yaklaşır ve biyolojiyi basite ve genele indirger.

Genler ve genetik mutasyon, genel kurallara uymayacak kadar kişisel ve Öjenik akımının tahmin ettiğinden çok daha karmaşık bir biyolojik olaylardır.

Hayatı ve biyolojiyi basite indirgemenin sorunlarını bir önceki yazımda özcülükten bahsederken açıklamaya çalıştım. Aynı mantık doğrultusunda Yeni Öjenik akımını 3 farklı açıdan eleştirebiliriz:

 1. Kültür farkı: Genetik tanının ve genetik müdahalenin her kültürde, farklı derecelerde uygulanma ihtimali var. Bazı ülkelerde, örneğin embriyonun %10’dan daha düşük şansta kanserojen gen taşıdığı ortaya çıkarsa genetik müdahale uygun görülmez. Ya da bazı ülkeler genetik tanı ne olursa olsun kürtajı yasaklayarak genetik müdahale ihtimalini tamamen ortadan kaldırırlar. Anne karnındaki bir cenine verilen değer her kültürde farklı olabilir. Bu yüzden eğer Öjenik akımı bütün insan ırkının iyileşmesini savunuyorsa uygulamalarının küresel etkilerini de düşünmek zorunda ve öyle görünüyor ki kültür çeşitliliği Öjenik akımının küresel olarak bütün insanlığa uygulanmasını neredeyse imkansızlaştırıyor.
 2. Kime göre normal?: Öjenik, içinde yaşadığımız çağa göre mantıklı ve kendimize göre haklı tıbbî müdahale nedenleri öne sürer. Fakat neyin normal, neyin anormal olduğuna ya da genetik bozukluk taşıyan bir insanın doğumundan sonra ne kadar acı çekeceğine biz karar veriyoruz ve bu kararlar içinde yaşadığımız dönemin gerekçelerini yansıtan öznel kararlardır. Örneğin, bugün zihinsel bir hastalık olarak kabul edilen saplantı bozukluğu (obsessive-compulsive disorder – OCD), bundan binlerce yıl önce yaşamış ve hayatları sürekli bir şeyleri tekrarlamak üzerine kurulmuş olan atalarımız için gayet normal ve gerekli bir zihinsel özellikti büyük ihtimal. Hızla gelişen ve değişen sosyal yapı içersinde, bundan 100-200 sene sonra hangi genetik bozuklukların normal, hangilerinin anormal olarak kabul edileceğini şimdiden kestirmek neredeyse imkansızdır. O yüzden gelişmiş genetik koda sahip, üstün bireylerden oluşan bir insan ırkı arzulamadan önce “gelişmiş” ve “üstün” kavramlarının tamamen öznel olduklarını anlamamız lazım.
 3. Genler mi, yetiştirme mi?: Gen mutasyonu sadece kalıtsal bir olay değildir. Genler aynı zamanda birbirlerinden ve çevreden etkilenirler. Bu yüzden herhangi bir genetik mutasyon, o mutasyonu taşıyan organizmanın fiziksel ya da zihinsel diğer özelliklerini tetikleyebilir. Örneğin, bir kişiyi otistik yapan gen mutasyonu, aynı bireyin matematiksel hesaplamaları kolayca yapabileceği başka bir geni tetikleyebilir, ya da down sendromlu çocuklar, bu mutasyonu taşımayan çocuklara göre daha duygusal ve daha sevecen olabilirler. Dünyanın üstün matematik kabiliyetine sahip ya da aşırı derecede sevecen insanlara da ihtiyaç var. Daha da önemlisi, genlerin birbirleriyle ve çevreyle etkileşimleri hakkında o kadar az bilgimiz var ki bir genetik bozulmayı yok ediyoruz diye gelecekte insan ırkı için çok yararlı ve önemli olacak başka özellikleri de yok etme ihtimalimiz var. Kaş yapıyorum derken göz çıkarmak bu olsa gerek.

 

Sonuç:

Bu yazıyı, güzel ve sağlıklı olma fikrinin doğal seçimin milyonlarca yıllık evrim sonunda, içgüdü olarak genlerimize programladığından bahsederek açtım ve yazının sonuna geldiğimizde görüyoruz ki modern hayatta hâlâ bu içgüdü doğrultusunda hareket ediyoruz.

Bütün canlılar için sağlıklı yavrulara sahip olmak her şeyin başında gelir. İnsan için de aynı şey geçerli. Bu yüzden öyle görünüyor ki uygulama şekli nasıl olursa olsun, sadece sağlıklı bireylerin çiftleşmesini savunan Öjenik fikri her zaman hayatımızın bir paçası olacak.

Yalnız yapay seçimi insan üzerinde uygulamadan önce insan biyolojisini, genin görevini ve işleyişini iyice anlamamız gerekir. Çünkü genetik bozulma doğrultusunda vereceğimiz kararlar sadece bizi değil bütün insanlığın geleceğini etkileyecektir.

Herhangi bir genetik bozukluk taşıyan insanın dünyaya gelmesini engellemek, o genetik bozukluğun gelecekte daha az görülmesini ve nihayet yavaş yavaş insanın gen havuzundan yok olmasını sağlayacaktır. Ve emin ol hiç bir genetik bozulma tek başına yok olmaz, mutlaka giderken yanında başka şeyler de götürecektir.

Bu yüzden dikkatli olmazsak genleri manipüle etme arzusu güzel bir rüyadan kâbusa dönüşebilir.

 

Bir sonraki yazıda genleri manipüle etme serüveninde geldiğimiz en son nokta olan gen terapisinin ne olduğuna ve CRISPR/Cas9 teknolojisine bakacağız.

 

Bu yazıyı PDF formatında indirebilirsin:

Processing ...

 

Yorumlar

yorum

Comments are closed.